Zamknij

Strażacka Orkiestra Dęta miasta Kowala świętuje

00:00, 08.11.2018 Artykuł sponsorowany

Strażacka Orkiestra Dęta miasta Kowala świętuje. W 2018 roku obchodzi 110-lecie istnienia. - Jesteśmy dumni z tego, że na stałe wpisaliśmy się w krajobraz Kowala i jesteśmy jego ważną częścią. Przez samego burmistrza Orkiestra nazywana jest "perłą w koronie królewskiego miasta Kowala" - mówi kapelmistrz, Robert Stranc.

Historia Strażackiej Orkiestry Dętej miasta Kowala sięga połowy 1908 roku, gdy na potrzeby Kowalskiej Straży Ogniowej zakupiono pierwszą partię instrumentów. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry został Jan Milewski, zaś nauczycielem gry na instrumentach dętych, znany wówczas teoretyk muzyczny z Włocławka, Stanisław Makuch.

W kolejnych latach orkiestra borykała się z wieloma problemami: finansowymi, organizacyjnymi i kadrowymi. W sierpniu 1927 roku podjęto decyzję o jej rozwiązaniu. Na szczęście, już kilka miesięcy później wznowiono działalność, a Strażacka Orkiestra Dęta miasta Kowala odbyła udane występy podczas wielu uroczystości i zabaw organizowanych w Kowalu i okolicy.

Okres PRL to kolejne wzloty i upadki orkiestry, spowodowane między innymi sytuacją polityczną w kraju. Jednak dzięki uporowi kolejnych kapelmistrzów i zapałowi członków orkiestry udało się przezwyciężyć trudności, a Strażacka Orkiestra Dęta miasta Kowala umocniła swoją pozycję w krajobrazie Kowala i okolic.

Dziś Strażacka Orkiestra Dęta miasta Kowala to ważna marka na kulturalnej mapie regionu. Kto ją tworzy? Są to młodzi ludzie, mieszkańcy Kowala i okolic.

- To, co wyróżnia nasza orkiestrę, jest to, że potrafimy zainteresować swoją ofertą i skutecznie przyciągnąć młodzież, a nie to jest to łatwe w XXI wieku, gdy młodzi ludzie mają mnóstwo innych, z pozoru ciekawszych, zajęć - mówi kapelmistrz Robert Stranc.

Jak dodaje, przygodę z orkiestrą rozpoczynają już uczniowie 4-5 klasy szkoły podstawowej. Niejednokrotnie kontakt z Strażacką Orkiestrą Dętą miasta Kowala jest przygodą wielopokoleniową - grał w niej dziadek, tata, więc kolejne pokolenia kontynuują tę tradycję i angażują się w życie orkiestry.

Oprócz niewątpliwej roli muzycznej, Strażacka Orkiestra Dęta miasta Kowala pełni również ważną rolę społeczną. Oprócz integracji i wychowania lokalnej młodzieży, orkiestra pełni funkcję kulturotwórczą. - Mieszkańcy nam często powtarzają, że nie wyobrażają sobie uroczystości kościelnych, samorządowych czy państwowych bez naszego udziału - wyjaśnia kapelmistrz Robert Stranc.

Dorobek i sukcesy Strażackiej Orkiestry Dętej miasta Kowala od lat znajduje pełne uznanie władz samorządowych, które wspierają muzyków w codziennej działalności. Jak mówi kapelmistrz Robert Stranc, muzycy mogą zawsze liczyć na wsparcie organizacyjne, finansowe, a także dobre słowo. Sam burmistrz Kowala, Eugeniusz Gołembiewski nazywa orkiestrę "perłą w koronie królewskiego miasta Kowala".

- Samorząd naszego miasta mocno o naszą orkiestrę dba i jest z niej bardzo dumny. Zajmuje w naszych sercach miejsce szczególne, uprzywilejowane. Zawsze mówię o niej, że jest "perłą w koronie królewskiego miasta Kowala". Jestem dumny ze wszystkich ludzi tworzących orkiestrę i tego, że udało się Kowalowi doprowadzić do jej przetrwania, a po drugie, że tak pięknie się rozwinęła. Stało się tak za sprawą dwóch kapelmistrzów, niestety już nieżyjącego pana Stefana Kowalskiego, który orkiestrę prowadził przez blisko 40 lat, a także pana Roberta Stranca, prowadzącego naszą orkiestrę od 10 lat, który moim zdaniem ma dar gromadzenia ludzi wokół siebie. Dziś orkiestra liczy około 70 osób, wraz z mażoretkami. Myślę, że jest to jedna z najlepszych tego typu formacji w województwie kujawsko-pomorskim. Cieszy fakt, że w takim małym miasteczku jak Kowal jest taka orkiestra. To powód do dumy i chwały, a także godziwe zajęcie dla młodzieży, która gromadzi się na cotygodniowych próbach i bierze udział w licznych koncertach - mówi Eugeniusz Gołembiewski, burmistrz Kowala.

Młodzi muzycy z miasta Króla Kazimierza Wielkiego od lat zapraszani są do udziału w szeregu imprez o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim. 

Wśród najważniejszych imprez wymienić można udział m.in. w benefisie aktora Jana Nowickiego nagrywanym dla TVP2 w Teatrze Dramatycznym w Płocku, uroczystościach związanych z 700-leciem rodzin króla Kazimierza Wielkiego na Wawelu oraz w centralnych uroczystościach z okazji wybuchu II wojny światowej oraz 71 rocznicy Bitwy nad Bzurą w Łęczycy, uroczystości 100 - lecia Polskiego Związków Chórów i Orkiestr w Grudziądzu oraz otwarciu Mistrzostw Europy Lotów Balonowych we Włocławku w 2013 roku, 

Na swoim koncie Strażacka Orkiestra Dęta miasta Kowala ma także wyjazdy zagraniczne. Muzycy z Kujaw koncertowali już m.in. w Wilnie, Berlinie, Poczdamie, Bratysławie, Pradze, Lwowie, Budapeszcie i Wiedniu.

Jubileusz Strażackiej Orkiestry Dętej miasta Kowala zorganizowano w remizie OSP. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu, sponsorzy i przyjaciele orkiestry, a także muzycy wraz z rodzinami. Program jubileuszowego koncertu wypełniły przemówienia, podziękowania, wręczenie wyróżnień i odznaczeń. Była też prezentacja multimedialna dotycząca historii orkiestry. Podczas koncertu galowego zaproszeni goście wysłuchali największych przebojów muzyki patriotycznej i rozrywkowej.

Więcej o dokonaniach Strażackiej Orkiestry Dętej miasta Kowala można przeczytać na stronie http://orkiestrakowal.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%