Zamknij

sobota, 26.10, godz. 17:00

TEATR IMPRESARYJNY im. WŁODZIMIERZA GNIAZDOWSKIEGO ul. Wojska Polskiego 13

Bilety: BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI w Kasie Teatru w dni powszednie w godz. 10.00 - 17.45, tel. 54 231 47 66

Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego we Włocławku zaprasza na sztukę Gabrieli Zapolskiej w wykonaniu aktorów Polskiego Teatru w Wilnie pt: Ich czworo

Ich czworo to obok Moralności pani Dulskiej jeden z najpopularniejszych dramatów Gabrieli Zapolskiej. Jego premiera odbyła się we Lwowie w 1907 roku. Choć sama autorka nie określiła ściśle miejsca akcji, reżyser zdecydował się umieścić ją w Wilnie lat 30-tych. O tej podróży w czasie i przestrzeni świadczy przede wszystkim scenografia, ale również drobne detale, które widzowie rozpoznać będą mogli w trakcie spektaklu.

Sztuka Gabrieli Zapolskiej to powrót na scenę Jana Buchwalda, który rozstał się z nią po zakończeniu swojej kadencji na stanowisku dyrektora Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie. Z aktorami Polskiego Teatru w Wilnie miał okazję działać w zeszłym roku w Teatrze w Toruniu, gdzie przygotowali czytanie dwunastu ksiąg „Pana Tadeusza”. W trakcie pracy dyrektor wileńskiego Teatru Irena Litwinowicz wpadła na pomysł, aby wspólnie zrobić coś w Wilnie.

Sztuka, którą wybrali, to komedia podszyta gorzką refleksją dotyczącą natury człowieka. Akcja rozgrywa się pomiędzy grupą postaci, które nie mają nawet imion – Mąż, Żona, Dziecko, Kochanek, Szwaczka, Wdowa – tak ich określa sama autorka dramatu. W związek zmęczonego sobą nawzajem i w gruncie rzeczy nieszczęśliwego małżeństwa wkraczają osoby trzecie, które próbują z tej sytuacji wyciągnąć dla siebie jak najwięcej korzyści. Nikt w tym układzie nie jest bez winy, ale twórcy spektaklu nie chcą osądzać postaci.

W sztuce Zapolskiej pod powierzchnią kąśliwej satyry kryje się zatem historia udręczonych ludzi, którzy uciekają przed samotnością i próbują szukać swojego szczęścia na różne sposoby, nierzadko raniąc przy tym swoich bliskich. Dramat Zapolskiej jest przez to bardzo aktualny i skłania do refleksji nad własnym życiem o czym przekonują aktorzy Polskiego Teatru w Wilnie.

Reżyseria: Jan Buchwald.

Scenografia: Wojciech Stefaniak, Kostiumy: Greta Sabataviciute, Choreografia: Tatiana Sedunowa.

Występują: Weronika Matuiza, Teresa Samsonow, Bożena Sosnowska, Agnieszka Stachowska, Ewelina Sworobowicz, Mirosław Szejbak, Dariusz Piotrowicz.


niedziela20 października

poniedziałek21 października

wtorek22 października

środa23 października

czwartek24 października

piątek25 października

sobota26 października

niedziela27 października

niedziela3 listopada

wtorek5 listopada

piątek8 listopada

sobota9 listopada

niedziela10 listopada

poniedziałek11 listopada

sobota23 listopada

niedziela24 listopada

czwartek28 listopada

piątek29 listopada

wtorek3 grudnia

piątek6 grudnia
© ddwloclawek.pl | Prawa zastrzeżone